آخرين اخبار ايران وجهان
يادداشت سردبير
گزيده هاي اخبار خارجي
ترجمه اين سايت به زبانهاي جهان

تبلیغات


10509   13189
تاریخ انتشار: 1394/12/12 08:28
خبرگزاري ايران داغ
مشکلات خانم‌ها در دوران بارداری مثل انداختن اشیا،عدم توانایی در انجام کارهای پیچیده ذهنی، سرگیجه و تهوع همگی دلایلی کاملا علمی و نهفته در اعماق بدن دارد.

پژوهشگران به تازگی با انجام تحقیقات فراوان علل بروز حالات متفاوت زنان در طول 9 ماه بارداری را کشف کرده‌اند.
 
گفتنی است بسیاری از بانوان در طول دوران بارداری حالاتی چون نوسانات خلقی، هوس به خوردن مواد غذایی عجیب و غریب، درد، مشکل در حفظ تعادل و از دست انداختن یا زمین انداختن اشیا و بسیاری حالات دیگر را تجربه می‌کنند.
 
بررسی‌ها نشان می‌دهند، محققان دانشگاه پنسیلوانیا با بررسی بر روی گروه وسیعی از زنان باردار و جمع‌آوری اطلاعات علمی به نتایج جدیدی در خصوص چرایی وقوع این علائم دست یافته‌اند.
 
به گفته محققان، ورودهای عصبی مربوط به وضعیت حفظ تعادل از جمله گیرنده‌های بصری، دهلیزی، لمسی، تعادلی و اطلاعاتی در دوران بارداری به سرعت تغییر می‌کند و پس از تولد نوزاد به سرعت به حال اولیه خود باز می‌گردد.
 
در طول چند هفته اول بارداری نوعی هورمون به شدت در بدن ترشح می‌شود که باعث کشش مفاصل، رباط‌ها و عضلات بدن است تا در هنگام زایمان مادر به راحتی بتواند فرزند را به دنیا آورد.
 
ترشح این هورمون و شل شدن عضلات به گفته محققان باعث این می‌شود که بسیاری از اشیا از دست زنان باردار سقوط کند.
 
این هورمون به نام ریلاکسین همچنین باعث سوزش سر دل می‌شود زیرا عضلات مری را شل می‌کند و باعث خروج اسید معده به سمت مری و سوزش آن می‌شود.
 
همچنین بدن در اوایل بارداری برخی از غذاها با طعم‌های خاص را دوست ندارد از جمله گوشت، ماهی و برخی گیاهان و آن به دلیل وجود میکروارگانیسم‌های مضر و با طعم تلخ این نوع مواد غذایی است.
 
در عوض زنان به مصرف انواع دیگری از مواد غذایی متمایل می‌شوند از جمله مواد غذایی شور و ترش که این نشانه‌های کم آبی بدن و یا بر هم خوردن تعادل الکترولیت بدن است.
 
پژوهشگران علاقه عجیب زنان به خوردن مواد غذایی شور از جمله چیبس را به دلیل نیاز بدن به مصرف بیشتر سدیم می‌دانند تا بتواند حجم بیشتری از خون را در بدن به گردش درآورد.
 
اما در عین حال تمایل به خوردن مواد غیر غذایی چون خاک، کاغذ،‌ پودر لباسشوئی و موادی از این دست عادی نیست و می‌تواند نشانه‌ای از یک کمبود جدی در بدن از جمله آهن باشد و باید توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد.
 
گذشته از تغییرات هورمونی، تغییر در متابولیسم بدن، عوامل استرس‌زا، درد، خستگی،‌ اضطراب و سایر عوامل در ایجاد مشکلات خلقی، جسمی، روحی در دوران بارداری اثرگذار است.
 
همچنین بر اساس تحقیقات بسیاری از زنان در سه ماهه دوم و سوم دارای تحریک‌پذیری کمتر و بهبود مشکلات حین‌ بارداری به دلیل مکانیزم بهتر مغز و تنظیم مغز با شرایط می‌شوند.
 
بر اساس پژوهش‌ها در طول چند هفته اول بارداری سطح استروژن و پروژسترون در بدن به شدت بالا می‌رود که به دلیل عملکرد تخمدان‌ها اتفاق می‌افتد، ترشح این دو هورمون عامل قدرتمندی برای عملکرد مغز و حتی بروز اختلالات روانی چون اسکیزوفرنی و افسردگی است.
 
پزشکان به بانوان باردار و اطرافیان آنها توصیه می‌کنند در صورت شدت یافتن نوسانات خلقی و جسمی حتما به پزشک متخصص برای معاینات بیشتر و انجام مراقبت‌های لازم حین بارداری مراجعه کنند.
 
 

انتهای پیام

ثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*