آخرين اخبار ايران وجهان
يادداشت سردبير
گزيده هاي اخبار خارجي
ترجمه اين سايت به زبانهاي جهان

تبلیغات


10373   12761
تاریخ انتشار: 1394/11/17 15:14
با خوشتیپ ها خوشبخت می شویم؟
با شناخت تیپ شخصیتی خواستگارتان می‌توانید بفهمید كه ازدواج تان با این فرد چه سرانجامی دارد.

 چند سالی است بیشتر از آنكه كارت‌های عروسی جوانان فامیل را ببینیم، با تعجب اخبار طلاق دوستان و آشنایان را یكی بعد ازدیگری می‌شنویم. اگر اهل تعقیب آمار و ارقام دقیق رسمی و ممیزهای‌شان هم نباشید، آمار غیررسمی تولید شده در شب‌نشینی‌های خانوادگی به‌طور آشكار نشان می‌دهد این روزها طلاق درمیان زوج‌های جوان بیشتر از ازدواج در جریان است. 
 
دكتر محمودی مظفر با سابقه بیش از دو دهه مشاوره موفق برای ازدواج معتقد است، یكی از مهم‌ترین عوامل طلاق در شهرهای بزرگ عدم تفاهم طرفین است. این جمله‌ای است كه بارها شنیده‌ایم اما این بار می‌خواهیم همین جمله تكراری را دقیق‌تر و با تمام زوایایش بفهمیم؛ بنابراین لطفا گزارش را تا انتها با دقت بخوانید. شاید نكات تازه و ساده آن بتواند به راحتی از عدم تفاهم و جدایی‌های آینده پیشگیری كند. ما می‌خواهیم با حضور دكتر مجید محمودی مظفر، روانشناس، مشاور و مدرس دانشگاه از تیپ‌شناسی برای‌تان بگوییم. 
 
او  می‌گوید: «در تمام دنیا اولین ركن تشخیص تناسب افراد برای ازدواج با هم، هماهنگی تیپ‌های شخصیتی آنهاست.» پس برای اینكه بفهمیم مخاطب خاص‌مان جهت ازدواج با ما مناسب است یا نیست، لازم است اول تیپ شخصیتی خودمان و بعد تیپ شخصیتی او را به‌طور دقیق بشناسیم؛ چون با شناخت درستی كه از تیپ شخصیتی افراد داریم، می‌توانیم راه نفوذ و تعامل درست با آنها را بدون هیچ سوءتفاهمی پیدا كنیم. پس اولین قدم برای تصمیم درباره ازدواج دقت در رفتار و واكنش‌های فرد مورد نظر برای تشخیص تیپ شخصیتی اوست.
 
تیپت چیه خوش‌تیپ؟
 
در مقدمه خوب است بدانیم سیستم عصبی هر فرد باتوجه به تیپ شخصیتی كه دارد تنها به یك سری از محرك‌ها پاسخ می‌دهد برای مثال اگر خواستگار شما فردی «دیداری» باشد، باتوجه به اینكه سیستم عصبی‌اش تصاویر را به خوبی دریافت كرده و ظواهر هر موضوعی برایش مهم است، در اولین نگاه فقط به نوع پوشش، آرایش و زیبایی‌تان توجه می‌كند اما اگر تیپ شخصیتی خواستگار شما «شنیداری» باشد، بیشتر از آنكه به صورت شما و زیبایی‌تان توجه كند، تحت تاثیر نوع برخورد كلامی و لحن گفتار شماست و اگر لمسی باشد، به هیچ كدام اینها كاری ندارد و طول می‌كشد تا تكلیفش با خودش و شما مشخص شود؛ بنابراین شناخت درست تیپ مخاطب‌تان، تكلیف شما را با او مشخص می‌كند و با این شناخت می‌توانید بفهمید طرف مقابل‌تان نسبت به چه چیزهایی حساس است و نوع رفتارها و واكنش‌هایش را هم می‌توانید با دقت زیادی حدس بزنید.  
 
عقلی كه در چشمان نامزدتان جریان دارد
 
نامزدتان خوش لباس و مرتب است، موقع حرف زدن با دلیل و بی‌دلیل از دست‌هایش استفاده می‌كند، بدون اینكه نفس بگیرد می‌تواند تندتند جملات را بگوید و همیشه خدا هم هیجان و حتی عجله دارد، به محض اینكه موهای‌تان را كوتاه كنید یا دستی ‌به صورت‌تان ببرید متوجه تغییرتان می‌شود، سینما و تلویزیون را دوست دارد، اگر از او درباره چیزی كه نمی‌داند سوال كنید، فورا برای فكر كردن نگاهش به سمت بالا می‌رود و حافظه تصویری خوبی هم دارد. 
 
راستش در دل‌تان خوشحالید چون مردم به‌طور معمول به این تیپ آدم‌ها «باحال» می‌گویند، درحالی‌كه از نظر علم روانشناسی تیپ نامزد شما دیداری است نه باحال ! دیداری‌ها افرادی با روحیه پرشور هستند كه‌ گیرنده‌های عصبی‌شان به تصاویر حساس است، موقع تفریح هم از رنگ آفتاب بگیرید تا جزییات هر منظره‌ای كه می‌بینند برای‌شان مهم است و وقتی از خاطرات‌شان با شما حرف می‌زنند تمام جزییات تصاویری را كه دیده‌اند، توصیف می‌كنند. 
 
خواستگاری با اعمال شاقه
 
یك فرد دیداری در جلسه خواستگاری فورا توجهش به قیافه و نوع پوشش شما جلب می‌شود و بعد هم اینكه آیا فرد به‌روزی هستید یا نه؟ ناخن‌تان بلند است یا كوتاه؟ زیر ناخن‌ها تمیز است یا نیست؟ بنابراین برای خواستگاری از یك فرد دیداری باید سر و ظاهر مرتب و تمیزی داشته و در خرید دسته گل یا هر مورد دیگری هم نهایت دقت و سلیقه را به كار ببرید. 
 
اما برای نمونه اگر به خواستگاری كسی با تیپ شخصیتی شنیداری بروید، هیچ كدام از اینها كه گفته شد به اندازه اینكه لحن شما و خانواده‌تان در سلام و احوال‌پرسی چطور است، مهم نیست.  باید بدانید این روند، تنها به روز خواستگاری مربوط نیست بلكه به‌طور مثال اگر خانمی باشید كه با یک فرد دیداری ازدواج كرده، برای همسرتان آراستگی خودتان و مرتب بودن منزل‌تان هنگام ورودش و حالت چهره‌تان به دلیل رضایت و احترامی كه در چهره‌تان نسبت به او دارید، بسیار مهم است. 
 
از طرف دیگر دیداری‌ها از هدیه گرفتن خوشحال می‌شوند برای همین اگر با یک شخص دیداری ازدواج می‌كنید، باید هدیه دادن برای‌تان به صورت عادت دربیاید. جالب است بدانید برای دیداری‌ها هیچ وقت ظاهر همسرشان عادی نمی‌شود، هزار سال هم كه بگذرد ظاهر نامرتب، دل‌شان را می‌زند. خلاصه بگوییم برای دیداری‌ها ظاهرهمسرشان، یك اصل و فاكتور مهم است. بهترین شخصیت را هم كه داشته باشید وقتی ظاهرتان ایراد داشته باشد از نظر فرد دیداری، عیب بزرگی دارید. 
 
 خوشبخت شدن از راه گوش 
 
شاید شما هم دیده باشید مادر یك جوان با حیرت و ناراحتی می‌گوید: «دختره هیچی نداره، نمی‌دونم پسرم عاشق چیش شده؟» اما این سوال جواب ساده‌ای دارد؛ اگر پسر شما شنیداری باشد، می‌تواند عاشق دختری شود كه اصلا زیبا نیست اما صدا و لحن قشنگی دارد. سیستم عصبی شنیداری‌ها با لحن و آهنگ صدا تحریك می‌شود بنابراین كسی كه لحن و صدای خوبی داشته اما قیافه‌اش متوسط است، به نظرشان مشكلی ندارد. 
 
شنیداری‌ها همان كسانی هستند كه پشت تلفن به دیگری وابسته می‌شوند و تابع و تحت تاثیر كلام هستند. آنها بیشتر تكه كلام‌های شما را به خاطر دارند. یك راه شناسایی شنیداری‌ها این است كه اگر از او سوالی بپرسید برای فكر كردن بیشتر نگاهش به چپ و پایین متمایل است و موقع صحبت كردن نسبت به دیداری‌ها آرام‌تر صحبت می‌كند.  
 
این گروه بیشتر به كلمات و آواها توجه دارند مثلا اگر با یكی صحبت می‌كنند برای‌شان نحوه گویش، تلفظ و ادبیاتی كه مخاطب‌شان به كار می‌برد از قیافه و تیپ ظاهری او مهم‌تر است، این دسته افراد از موسیقی و دكلمه لذت می‌برند و خودشان هم سخنرانان خوبی هستند. وقتی نامزد شنیداری‌تان می‌خواهد برای‌تان از بهترین خاطراتش بگوید حتما در توصیف آنچه تجربه كرده از صدای محیط و حرف‌هایی كه بین خودش و دیگران ردوبدل شده است، خواهد گفت. 
 
بله را بگو و پیامک بزن 
 
وقتی با فردی كه دارای تیپ شخصیتی شنیداری است در ارتباط هستید، باید بدانید این افراد ذائقه‌شان هم شنیداری است؛ بنابراین در صحبت با آنها بهتر است از كلمات بیشتر و لحن زیباتری استفاده كنید. به علاوه شنیداری‌ها دوست دارند حس‌های شما را بشنوند و از توصیف حس‌های خودشان هم لذت می‌برند.این دسته افراد از تشكر كلامی و گفتار تحسین‌آمیز لذت می‌برند، یك آفرین ساده برای‌شان معجزه می‌كند؛ همچنین لحن مودبانه روی‌شان تاثیر بسیار خوبی دارد. 
 
خب برعكسش را هم درنظر بگیرید و اگر می‌خواهید از چشمش بیفتید، سر نامزد شنیداری‌تان داد بكشید. خانم یا آقایی كه شنیداری است دوست دارد جمله «دوستت دارم» را به صورت شفاهی، بارها بشنود و اگر همسرش هزار شاخه گل هم برایش بخرد به اندازه گفتن جملات عاطفی و عاشقانه رویش تاثیرخوب ندارد. در آخر هم گله می‌كند كه همسرش برایش گل می‌خرد اما یكبار نمی‌گوید دوستت دارم. اغلب در این مواقع واكنش طرف مقابل این است كه می‌گوید: «یعنی كارهایی كه می‌كنم نشانه دوستت دارم نیست؟» درصورتی‌كه این شخص باید بداند كه محبت كردن به شنیداری‌ها قلق خودش را دارد. 
 
مثلا اگر برای شنیداری‌ها پیامک یا موسیقی و فایل صوتی شعری را كه خودتان خوانده‌اید بفرستید، برای‌شان بسیار خوشایندتر از وقتی است كه برای‌شان گل یا هدیه‌های كوچك می‌خرید. 
 
رمانتیك‌های بی‌حركت 
 
دسته سوم از تیپ‌های شخصیتی متعلق به گروه لمسی‌هاست. افراد لمسی از طریق لمس كردن، دنیا را درك می‌كنند. حركات‌شان كند است و با لحن آرام، شمرده و متین صحبت می‌كنند. لمسی‌ها دارای عضلات افتاده و شل هستند، وقتی روی مبل می‌نشینند بعد از مدتی حتما لم داده و حتی اگر رودربایستی نداشته باشند در مبل پخش می‌شوند. این شل بودن در لحن، كلام و حركات‌شان هم دیده می‌شود؛ پس از آنها توقع هیجان نداشته باشید. 
 
 مكث‌های‌شان بین جملاتی كه می‌گویند زیاد است و ناگفته پیداست حوصله دیداری‌ها را بدجوری سر می‌برند. این افراد، بیشتر احساسی بوده  و به شعر و ادبیات عمیقا علاقه‌مند هستند. فرد لمسی همان خواستگاری است كه وقتی روی مبل، روبه‌روی‌تان می‌نشیند كاملا در آن فرو می‌رود و اگر سوالی كه جوابش را نمی‌داند از او بپرسند، چشم‌هایش به پایین و راست متمایل می‌شود. 
 
افراد لمسی درونگرا و عمیق هستند، اگر دقیق باشید متوجه می‌شوید شانه‌های‌شان به سمت پایین مایل است، گاهی هم با دستان‌شان خودشان را لمس می‌كنند یا موقع گفت‌وگو با صورت خودشان ور می‌روند. لمسی‌ها در فضای طبیعت درخت، گل و پرندگان را هم لمس می‌كنند و انگار مسیر درك‌شان از انگشتان‌شان می‌گذرد. 
 
بیایید برای‌تان فال بگیریم
 
حتما تا به حال خانم‌های جوان زیادی را دیده‌اید كه با اشتیاق به انواع و اقسام فال‌ها از قهوه، شمع و تاروت گرفته تا حافظ و چینی متوسل می‌شوند كه ببینند عاقبت‌شان چه خواهد شد. با شناخت تیپ شخصیتی فرد مورد نظرتان نیازی به فالگیرها نخواهید داشت چون به سادگی می‌توانید بفهمید آیا باتوجه به انتخاب‌تان خوشبختی در پیش هست یا نیست؟
 
هرچند در ابتدا هیجان‌طلبی و تند و تیز بودن فرد دیداری از نظر فرد شنیداری جالب است و ممكن است در همان برخورد اول به دلیل تفاوت‌های‌شان برای هم جذاب باشند اما همین افراد وقتی در جریان سال‌ها زندگی مشترك در كنار هم قرار می‌گیرند، نمی‌توانند یكدیگر را تحمل كنند. به‌طور نمونه آدم دیداری، برون‌گرا‌تر است و دوست دارد دائم با افراد دیگر اجتماع در تماس و تعامل باشد درصورتی‌كه فرد شنیداری نسبت به دیداری‌ها درونگرا بوده و شلوغی روابط و فضاها را دوست ندارد؛ پس بهتر است دراین مواقع تنها با اتكا به جذابیتی كه هر دو گروه برای هم دارند تصورخوشبخت شدن با هم نداشته باشند. 
 
برای شنیداری‌ها زندگی مشترك با یك فرد شنیداری احتمال موفقیت بیشتری دارد تا با یک فرد دیداری.  از آن طرف فكرش را هم نكنید كه یك فرد دیداری بتواند با فرد لمسی زندگی مشترك خوب و خوشی داشته باشد. این دو تیپ اصلا با هم تناسبی ندارند و هر كدام باعث آزار دیگری می‌شوند. خوشبختی دیداری و لمسی ممكن نیست؛ حتی اگر تمام فالگیرها به خوشبختی آنها قسم بخورند. 
 
شوخی ممنوع 
 
افراد لمسی بیشتر از ظاهر و گفتار افراد، از لمس آنها تاثیر می‌پذیرند؛ یعنی اگر در گوش نامزد لمسی‌تان زمزمه‌های عاشقانه داشته باشید یا به سر و ظاهرتان برسید، روی احساسات او اثر چندانی ندارد اما آرام و با محبت به پشتش زدن می‌تواند اثر بسیار خوبی بر احساسش داشته باشد. 
 
افراد لمسی شوخی‌های بدنی را دوست ندارند و هرچند تاخیرها و سستی‌شان گاهی كلافه‌كننده است اما نباید هیچ وقت برای وادار كردن‌شان به عجله، آنها را هل دهید. برخلاف دیداری‌ها، برای افراد لمسی خوشمزه بودن غذا از مرتب بودن خانه، مهم‌تر است. 
انتهای پیام/
ثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*